Moti ne Mali i Zi

Klima në Mal të Zi

Mali i Zi ka një klimë mesdhetare në bregdet, me kushte alpine në male. Temperatura mesatare e bregdetit veror është 27°C, dhe ky është sezoni i pikut (korrik-gusht), kur shumica e vizitorëve vijnë këtu. Ata që nuk mund të durojnë nxehtësinë e verës do të bënin mirë që të shkojnë në tokë për në malet, ku temperaturat e orës së verës bien deri në 12°C.

Në sezonin e shpatullave (maj-qershor dhe shtator-tetor) mund të presësh ditë me diell në brigjet e Adriatikut - deti është mjaft i ngrohtë për të notuar, por pa turmat, dhe temperaturat mesatare të ditës janë 20°C. Kjo është koha ideale për aktivitete në natyrë si shëtitje dhe çiklizëm, megjithëse mbani në mend se do të ketë shi sporadik në male.

Në sezonin e ulët (nëntor-prill), shumë hotele dhe restorante përgjatë bregdetit mbyllen plotësisht. Moti mbetet i butë, me temperaturën mesatare të dimrit gjatë ditës 7°C. Megjithatë, në brendësi të malit ka reshje dëbore të konsiderueshme në male, me temperaturën mesatare të dimrit gjatë ditës në Kolašin që varion rreth 0°C. Në fakt, dhjetori-mars është sezoni kulminant për qytetet në brendësi si Kolashin dhe Zhablak, që janë vendpushimet e njohura të skive.

Parashikimi i Motit

MotiJavor.com eshte ueb aplikacion qe jep te dhenat aktuale dhe parashikimin e motit per 10 dite per te gjitha qytetet e Shqiperise, Kosoves, Maqedonise dhe me gjere.

Na ndjekni

Shperndaje